Hatay’da yerel gazeteler birleşti03/07/2013

Basın İlan Kurumu (BİK) Kontrol Hizmetler Müdürü İbrahim Delibaş, Basın İlan Kurumu (BİK) Hatay Şube Müdürü Murat Uçar, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı (HGC) Ahmet Yetişen, gazete sahipleri ve basın mensupları, Gazetelerin birleşmesini Özsüt’te düzenlenen basın toplantısı ve künefe şöleni ile kutladılar

Yaklaşık bir yıldır gazetelerin birleşerek daha güçlü olması konusunda ciddi çalışmalar ve görüşmelerin yapıldığını belirten Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen; “Görüşmelerin uzun sürmesi gazetelerin bu birleşmeden en sağlıklı şekilde yararlanmalarıydı ve nihayet gazeteler birleşti. Ben burada gazete çalışanlarına şunu söylemek istiyorum. Endişe etmelerine gerek yok, bu birleşme sürecinde hiçbir çalışanın işsiz kalmasına müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Birleşme basın için araçtır

Basın İlan Kurumu Hatay Şube Müdürü Murat Uçar; “Zaman zaman yılan hikayesine dönen, geç olsun ama güç olmasın denilen süreçleri yaşadık. İnşallah Antakya için hayırlı olur. Süreçle ilgili hakikaten yıpratıcı ve zor zamanlar yaşadık, fakat bu birinci adımdı. Artık bundan sonraki yapacaklarımızı konuşacağız. Birleşme Antakya basını için amaç değildir, daha yukarılara çıkartmak için araçtır. Bu atmış olduğumuz ilk adımdır, bundan sonra daha yapacağımız ve yürüyeceğimiz çok yol var. Bunu hep birlikte yapacağız" dedi.

Basın İlan Kurumu (BİK) Kontrol Hizmetler Müdürü İbrahim Delibaş; “Yaklaşık 19 ay önce teşkilatımızın Hatay Şube Müdürlüğü kuruldu. Yaptığımız çalışmaların neticesinde Hatay’daki 15 adet günlük yerel gazetelerin bu şartlarda yürüyebilme imkanı çok sınırlıydı.Cemiyet başkanımız, gazete sahipleri ve basın mensubu arkadaşlar bir çalışmaya tabi tutuldular. Bizim Basın İlan Kurumu tarafından Türkiye genelinde yapmış olduğumuz ve teşvik ettiğimiz birleşme sürecine girdiler. Biz kurum olarak hiçbir gazetenin kapanmasına taraf olmayız. Hiçbir gazetenin kapanmasını da istemeyiz. Ancak Basın İlan Kurumu’nun mevzuatını yerine getirebilmek için kentte okunabilir, takip edilebilir, şantaja girmeden, bütün Hatay’ın tüm sokak ve caddelerinde bütün hadiselerini gündeme getiren ve bu manada da kamunun 4.büyük gücü olarak sesi soluğu olan bir basın olmasını arzu ediyoruz. Bizim kurulduğumuz 1961 yılından beri görüş kaynağımız tarafsız olmaktır. Buna çok dikkat ediyoruz”dedi.

 

Facebook Yorumları